31 lipca 2013 r. dobiega końca realizacja projektu „Odlotowe i bombowe są kompetencje kluczowe” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Przez ostatnie dwa lata programem objęto 7 szkół podstawowych oraz 4 gimnazja – w sumie 1448 uczniów knurowskich placówek oświatowych oraz 460 nauczycieli prowadzących. Wdrożonych zostało 11 Programów Rozwoju Szkoły.

Głównym założeniem projektu był harmonijny rozwój kompetencji kluczowych, wzrost pewności siebie i wiary we własne możliwości oraz wzrost zainteresowania nauką i dalszym rozszerzaniem wiedzy wśród uczniów. W okresie od  września 2011 r. do czerwca 2013 r. uczestniczyli oni w zajęciach pozalekcyjnych – kółkach zainteresowań dotyczących zagadnień z języka polskiego, języka angielskiego, historii, geografii, przedmiotów ścisłych, a także muzyki, plastyki, tańca, teatru oraz dziennikarstwa.

Dodatkową i niewątpliwie największą atrakcją dla uczestników projektu były wyjazdy edukacyjne – w przeciągu dwóch lat uczniowie odwiedzili blisko 30 miejsc na terenie woj. śląskiego:

• Planetarium Śląskie w Chorzowie,
  • Muzeum Drukarstwa w Cieszynie,
  • Radiostację w Gliwicach,
  • Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach,
  • Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich.

W związku z zakończeniem realizacji projektu „Odlotowe i bombowe są kompetencje kluczowe” 4 lipca 2013 r. o godzinie 11:00 w auli Miejskiego Gimnazjum nr 3 w Knurowie odbyła się konferencja podsumowująca unijne przedsięwzięcie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Zastępca Prezydenta Miasta pan Piotr Surówka – gospodarz uroczystości w imieniu Prezydenta Miasta Knurowa pana Adama Ramsa, wicestarosta gliwicki – pan Waldemar Dombek, Przewodniczący Rady Miasta Knurów – pan Jan Trzęsiok, a także przedstawiciele Rady Powiatu Gliwickiego oraz przedstawiciele Rady Miasta Knurów. W uroczystości uczestniczyli również dyrektorzy i wicedyrektorzy placówek i jednostek oświatowych, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie. Podczas trwania konferencji przedstawiono m. in. główne założenia i rezultaty przedsięwzięcia oraz wskazano na środki jakie zostały wydatkowane na przeprowadzenie projektu.

TABELA – Stopień realizacji projektu w poszczególnych obszarach:

Wskaźniki Założono Zrealizowano % realizacji
1. Liczba wdrożonych Programów Rozwojowych Szkół 11 11 100 %
2. Liczba uczniów uczestniczących w projekcie 1 248 1 448 116 %
3. Liczba uczniów MSP, którzy rozwinęli kompetencje kluczowe 808 976 121%
4. Liczba uczniów MG, którzy rozwinęli kompetencje kluczowe 440 472 107 %
5. Liczba grup zajęciowych 624 624 100 %
6. Godziny zajęć 12 480 12 480 100 %
7. Osobogodziny zajęć 99 840 115 840 116 %
8. Wyjazdy edukacyjne 132 132 100 %
9. Artykuł prasowy 1 1 100 %

Prócz ogólnych podziękowań dla osób zaangażowanych w realizację projektu, szczególne słowa uznania zostały skierowane przez Zastępcę Prezydenta Miasta pana Piotra Surówkę do samych uczestników projektu – uczniów i rodziców, dziękując za tak liczne skorzystanie z oferty edukacyjnej.

Jako realizatorzy przedsięwzięcia wszystkim uczestnikom projektu „Odlotowe i bombowe są kompetencje kluczowe”, którzy przez cały okres trwania projektu brali w nim czynny udział SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!